29.7 C
Albania
Wednesday, September 29, 2021

If you think you do not have a nice home, the problem lies here

We often say that the living room of the house is the most important environment, but we forget to mention how much important time...

POSTIMET E REJA

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

5 Ushqime te cilat ju ndihmojne per nje imunitet te fuqishem

Cilat jane 5 ushqime te cilat do ju ndihmojne te keni nje imuntet te fort? Karoten Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zhvilluar interes të veçantë për...

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim.

Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj?

Me siguri keni lexuar disa herë se uthulla e mollës është shumë e mirë për shëndetin. Edhe ekspertët e konfirmojnë: uthulla e mollës bën vërtet mrekulli.

Jo vetëm që të ndihmon në humbjen e peshës dhe ul ndjeshëm procesin e plakjes, por gjithashtu ul presionin e gjakut, përmirëson shëndetin e zemrës dhe lehtëson dhimbjet e stomakut.

uthulla e molles

E pabesueshme?

Duke pasur parasysh të gjitha benefitet shëndetësore, konsumimi i rregullt i uthullës së mollës duhet të jetë kusht për të gjithë, por ka një problem: nuk ka shije shumë të mirë në të vërtetë.

Uthulla e molles ne gatim

Ka edhe për këtë një zgjidhje, për fat të mirë. Një recetë e thjeshtë që e bën uthullën e mollës të shijshme. Në mënyrë që të marrësh prej saj të gjitha vlerat shëndetësore.

Kombino 2 lugë çaji uthull molle me lëng limoni, ujë dhe mjaltë. Lëngu i limonit është i shkëlqyer për hidratim. Mjalti shton sasinë e duhur të ëmbëlsirës për të balancuar shijen e hidhur të uthullës.

Nise ditën çdo mëngjes me këtë lëng të shijshëm dhe shumë shpejt do të ndihesh e rinuar dhe vitale.

Pse të përdorni uthulla e molles për kujdesin e flokëve?

uthulla e molles per floket

Ka shumë argumente pse kjo erëza e shëndetit të ijëve është e mrekullueshme për flokët tuaj.

Aciditeti dhe pH

Së pari, uthulla e mollës-përtej të pasurit disa veti shëndetësore të hulumtuara mirë-është një substancë acidike. Ai përmban sasi të mira të acidit acetik.

Flokët që duken të shurdhër, të brishtë ose të brishtë kanë tendencë të jenë më alkaline ose më të larta në shkallën e pH. Ideja është se një substancë acidike. Si ACV, ndihmon në uljen e pH dhe sjell shëndetin e flokëve përsëri në ekuilibër.

Uthulla e molles eshte Antimikrobik

ACV është gjithashtu një dezinfektues popullor në shtëpi. Mund të ndihmojë në kontrollin e baktereve ose kërpudhave që mund të çojnë në probleme të kokës dhe flokëve, të tilla si infeksione të vogla ose kruajtje.

Uthulla e mollës vlerësohet se është e pasur me vitamina dhe minerale të mira për flokët, si vitamina C dhe B. Disa pohojnë gjithashtu se përmban acid alfa-hidroksi.

I cili ndihmon në eksfolimin e lëkurës së kokës dhe se është anti-inflamator, i cili mund të ndihmojë me zbokthin.

Latest Posts

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

5 Ushqime te cilat ju ndihmojne per nje imunitet te fuqishem

Cilat jane 5 ushqime te cilat do ju ndihmojne te keni nje imuntet te fort? Karoten Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zhvilluar interes të veçantë për...

Don't Miss

Quiz: Sa e ngjashme je me nënën tënde?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e rëndësishme je për miqtë e tu?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Ditën e Shën Valentinit, do ta kaloni mirë apo keq?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa të predispozuar jeni për të vuajtur nga ankthi?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...