17.9 C
Albania
Monday, November 14, 2022

Does cinnamon milk help you sleep better?

Many people have a favorite "medicine" for every night before bed: a warm decaffeinated tea or some melatonin supplement. But juices containing milk and...

POSTIMET E REJA

Cilat jane ushqimet qe ju ndihmojne te keni floke te shendetshem

Deshironi te dini si te keni floke te shendetshem? Ky artikull është i përsosur për ju nëse vuani nga rënia e rritjes së flokëve apo...

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

Jeni në jug me pushime? Mos i humbni keto vende mahnitese

Në këto ditë të nxehta gushti, pothuaj të gjithë janë zhvendosur në jug  aty ku freskia, uji, natyra, jane vende mahnitese ne bote.

Megjithatë, nuk janë të vetmet gjëra që mund të të kënaqin gjatë këtyre ditëve kur temperaturat nuk dinë të ulen. Për të gjithë ata që nuk preferojnë të rrinë gjatë gjithë ditës në diell, por preferojnë të vizitojnë vende që promovojnë kulturën, traditën dhe historinë tonë, ka gjithmonë hapësira.

Lunxheri, nje vende mahnitesevende manitese

Më 11 gusht, në Lunxhëri dhe në rrethinat e saj, një sërë aktivitesh kulturore, jo vetëm që do t’jua mbushin ditën, por edhe do t’ju ushqejnë me informacione për traditat e lashta të kësaj zone, ashtu si edhe me recetat tradicionale që nuk duan t’ia dinë nëse bota ecën me shpejtësinë e dritës – ato shijojnë edhe më shumë, sepse u janë besnike duarve të gjysheve.

Në Dhoskat, një prej fshatrave më të vizituara të zonës, do të organizohen një sërë aktivitetesh që promovojnë agroturizmin e këtyre rrethinave.

Banorët e zonës, njohësit më të mirë të produkteve organike të prodhuara në këtë vend, do t’ju ofrojnë të shijoni gjithçka të përgatitur nga duart e tyre.

Duke nisur që nga trahanaja, te mjalti i luleve e gjithçka tjetër kjo zonë ofron, këtu do t’i gjeni të rralla e të pakrahasueshme me asnjë shije tjetër.
Njëlloj do t’ju presin edhe në Vuno, edhe në Përmet.

Më 14 gusht, në Kosinë, “gara” e agroturizmit do të vijojë me ushqimet tradicionale të këtij rrethi që nuk ka shembull të dytë në asnjë vend. Festa lokale, edhe këtu ka për qëllim të promovojë gatimet e gjysheve, duke nisur që nga byreku, turshitë, glikotë e çdo gjë tjetër që ofrojnë duart e arta të amvisave.

Vende mahnitese ne botevende mahnitese ne bote

Nëse ndodheni në jug dhe diku afër Lunxhërisë, Përmetit apo Vunosë.

Shijoni disa ditë me traditat shqiptare të zonave si nje nga vende mahnitese ne bote.

Nuk janë të gjitha, por 10 arsyet kryesore pse duhet ta vizitoni këtë zonë, i rendit më poshtë. Dhurata Thanasi (themeluese e “Luga e Argjendtë”), jo vetëm një ‘food lovers’, por edhe njohëse e mirë e shumë zonave e recetave tradicionale në zonat më të thella të Shqipërisë. Kështu që, duhet t’i besoni!

10 arsye përse duhet vizituar Lunxhëria

1. Për qytetin e lashtë të Antigoneas.

2. Për mbetjet arkeologjike të fshatrave të lashtë Dhoksat, Këllez, Erind, Saraqinishtë.
3. Për malin Bureto dhe ujin e pastër, si nje vend mahnites
4. Për vendin ku u lindën ndërtuesit më të famshëm të ujësjellësve dhe puseve shqiptare.

5. Për të soditur kostumet popullore dhe gurën lunxhiote.

6. Për byrekun lunxhiot me lakra, të përmendur edhe nga Lord Bajroni.
7. Për mjaltin e luleve dhe gatimet në saç.

8. Për trahananë lunxhiote.
9. Për lumin e Suhës.
10. Për festën e famshme të Divanit Lunxhiot.

Latest Posts

Cilat jane ushqimet qe ju ndihmojne te keni floke te shendetshem

Deshironi te dini si te keni floke te shendetshem? Ky artikull është i përsosur për ju nëse vuani nga rënia e rritjes së flokëve apo...

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

Don't Miss

Quiz: Çfarë dhurate do të marrësh për Shën Valentin?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e ngjashme je me nënën tënde?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e rëndësishme je për miqtë e tu?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Ditën e Shën Valentinit, do ta kaloni mirë apo keq?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa të predispozuar jeni për të vuajtur nga ankthi?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter