15.7 C
Albania
Wednesday, September 29, 2021

Nuk ka si Shtëpia mesdhetare 0.0, Arjon Muarremi na zbulon instalacionin më të ri në Tiranë

Organizimet e ndryshme që grumbullojnë artistë të rinj, festivale e bienale me një numër të kufizuar spektatorësh, ndonjëherë duket sikur vijnë e ikin pa...

POSTIMET E REJA

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Histori dashurie te famshme qe linden ne sheshxhirime

Ingrid Bergman dhe Roberte ciao al

Histori dashurie te famshme qe kane lindur ne sheshxhirime. Jane mbreslenese dhe shume joshese per cilindo nga ne.

Ne Hollywood tashme ne dime qe pervec se nje industirie gjigande ne sheshexhirime, aty kane lindur edhe histori dashurie nga me te medhate. Duke  na dhene dozat me te mira te te gjitha llojeve te romancave, na kane mesuar shume per keto lidhje dashure.

Keto hstori dahurie na behen shume te aferta ne cdo aspekt. Tani te flasim per per keto histori te verteta konkretisht dhe si kane lindur keto histori te bukura. Edhe pse shume prej tyre mund te jene shuar në një kohe te shkurter, ato mbeten ne histori dhe ne memorie.

Histori dashurie ne setet e xhirimeve

Marilyn Monroe and Arthur Miller

Ky eshte nje nga ciftet qe te  gjithe i mendonin te pamundur, por kane nje histori dashurie shume te gjalle edhe prekese. Pervec mardhenies intime, ne kete lidhje jane shkruar edhe letrat me te bukura te romances nga dramaturgu ameirkan.

Ai dinte si te godiste me fjalet e zgjedhura dhe kjo eshte nje pjese nga letra e tij :“Eja me mua, unë do te puth, do të mbaj afër vetes dhe gjëra të jashtezakonshme do të ndodhin. Rrëshkitje, rrokullsije, shperthime, turbullime te te gjitha llojeve. Dhe pastaj une do te psheretij. Dhe kur te vendosesh koken ne supin tim, do te ndjehem i uritur. Për ty do te jepja gjithcka. Pa ty jam i humbur”. Ky fragment eshte nje nga letrat me zjarrta ne historine e Hollywood–it.

Ingrid Bergman dhe Roberto Rossellini

Kjo eshte nje histori e vertete qe prej kohesh theu tabu dhe u denua madje e dhe ne senatin e SHBA. Ne fund te viteve ’40, Bergman i dergoi nje leter regjisorit italian per tu ber pjese e filmave te tij. Kjo leter ishte nje hap i guximshem me një flirt te hapur.

Pas ketij komunikimi ajo mori pjese ne filmin e tij Stromboli (1950) dhe menjehere ata filluan nje histori dashurie dhe pse ishin te dy te martuar. Kjo lidhje tronditi opinionin e fansave dhe ata shperthyen ndaj imazhit te saj. Megjithate, ata qendruan per shtate vjet te martuar.

Humphrey Bogart dhe Lauren Bacall

Kjo eshte nje nga historite me te medha te dashurise ne Holliwood. Jane njohur dhe takuar ne vitin 1944 ne setin e filmit “To have and have not”  ,kur ai i tha: “Pashe proven tende. Do të kalojme shume mire bashke.”


Bogart ishte 25 vjet më i madh sesa Bacall,por ata rane ne dashuri menjehere me gjate xhirimit te filimit. Bogart kishte nje martes problematike dhe kishte kohe qe martesa kishte mare fund.

Ai ishte ne nje situate teper te veshtire, ku i duhej te bente detyren e bashkshortit ne çdo gjë dhe te vazhdonte lidhjen me Bacall. Me ne fund ai mori vendimin te ishte me dashurin e jetes se tij, Bacall. Ata u martuan dhe jetuan te lumtur, derisa Bogart vdiq papritur ne vitin 1957.

Histori dashurie te medha 

Frank Sinatra dhe Ava Gardner

Sinatra  ishte aktor  i njohur per suksesin e tij joshes dhe provokativ me grate.Por  Ava Gardner ishte me te vertete e parezistueshme per te dhe i rrembeu menjeher zemren. Aq dashuri te madhe perjetoi sa vendosi te largohej nga familja dhe të linte gruan e tij. 

Cifti nuk ka pritur gjate dhe eshte kurorezuar10 dite pas finalizimit te divorcit. Ajo futet ne hisitori te bukura dhe origjinale.

Pasioni i forte dhe zenkat e pashmangshme krijuan shume probleme dhe grindje. Karriera e  Gardner ishte ne ngjitje dhe plot suksese, ndersa per Sinatra-en ishte e kunderta. Karriera e tij po zbehej dhe po humbiste shkelqimin. Ne vitin 1957, ciftit i duhet të ndaheshin, per te pohuar me vone se kane qene te vetmit qe kane dashuruar vertet. Ishte Sinatra i cili e vuajti me teper.

Elizabeth Taylor dhe Richard Burton

Kjo eshte nje histori dashurie e njohur si nga me te fuqisheme te dashurise. Taylor and Burton u njohen per here te pare ne xhirimin e filmit Cleopatra (1963). Gjate skenes se  puthjes se pare ne xhirim, ata e zgjaten aq shume sa regjisori nuk dinte nese nje  “mjaft” do te mjaftonte.

Por  ne mesin e tyre qendronte nje problem i vogel. Te dy ishin të martuar dhe maredhenia e tyre e paligjeshme u denua nga Vatikani. Megjithate ata vazhduan lidhjen e ndaluar. Ata u martuan dhe u ndane dy here.

Gjate periudhes se martese dhe ndarjeve ata luajten ne disa filma te tjere bashke. Por Burton e mbuloi Taylor me dhurata pa fund, perfshire ketu dhe varesen me diamante, e cila kushtonte 1 milion dollare.

Histori te famshme

Spencer Tracy dhe Katharine Hepburn


Tracy dhe Hepburn kishin nje nga historite me te gjata në Holliwood. Ata perjetuan historin e dashuris per plot 26 vjet bashke.

Por ne historine e tyre kishte  shume ane te panjohura dhe te fshehta. Ata e kaluan pjesen me te madhe te kohes bashke. Ishin mediat roze ato që e zbuluan se cifti jetonin ne banesa te ndryshme. Per te mos i hapur vetes me teper telashe, secili ndoqi rrugen e tij.

Meg Ryan dhe Russell Crowe

Ata u takuan në setin e filmit “Proof of Life” në 2001 dhe paten nje histori shume te mediatizuar dashurie dhe plot thashetheme. Ate perjudhe Ryan ishte e martuar ende me Dennis Quaid dhe kishin nje martese prej nente vitesh .

Ata u ndane në vitin 2008 dhe Ryan deklaroi edhe Quaid nuk kishte qene besnik gjate marteses së tyre, duke dyshaur per tradheti. Por per historine me Crowe, qe nuk ishte nga ato te zjarrtat dhe me nje pasion te castit nuk i zgjati shume.

Histori dashurie te dekadave te fundit 

Brad Pitt dhe Angelina Jolie


Cifti i famshem jane takuar ne setin e Mr. & Mrs. Smith ne 2003. Aso kohe  Pitt ishte i martuar me Jennifer Aniston.

Jolie kembengul qe nuk kishte asgje mes tyre dhe asgje nuk ndodhi gjate xhirimeve. Por ai u nda nga Aniston në 2005. Megjithate Angelina pranon qe shkendijat fluturuan menjehere dhe ishin te pashmangshme. Ata paten nje dekad bashke si të lidhur.

Nga kjo mardhenie  kane edhe gjashte femije. Ata u kurorzuan ne shtepine e tyre ne France. Por edhe kjo martese nuk e pati te gjate. Vetem disa kohe me pare ata  dkelaruan per prishjen e kesaj mardhenie. Me pas zyrtarisht u nenshkrua edhe divorci i tyre.

Histori tradhetie

Jude Law dhe Sienna Miller


Law dhe Miller ishin ndoshta shume te perfekt ne menyres se si e shfaqnin veten, per te mbajtur nje lidhje te qendrueshme. Ata u takuan në setin e filmit “Alfie” në vitin 2003. Por gjate viteve te historise se tyre te dy perfunduan ne faqet e para të gazetave dhe per lidhje te tjera dashurie.

Kur ishin fejuar, Law e tradhtoi me dadon e femijeve dhe ne te njejten periudhe, u perfol qe Miller ishte perfshire ne nje histori me kolegun e saj te  Layer Cake, Daniel Craig. Ata i dhane fund lidhjes ne vitin 2005.

Kristen Stewart dhe Rupert Sanders


Kjo njihet si nje nga romancat me te çmendura te ketyre viteve. Bota u trondit kur mesoi qe Stewart, qe ne ate kohe po dilte me kolegun e saj te Twilight, u perfshi ne nje lidhje me regjisorin e filmave ku interpretonte ajo “Snow White dhe Huntsman” ne vitin 2012, Rupert Sanders.

Por pasoja me e rende e kesaj historie eshte  divorci i Sander nga bashkeshortja Liberty Ross, ku ata kishin edhe dy femije. Nga ana tjeter Pattinson e fali  Stewart, por se fundmi ata jane ndare. Megithate ata tani jane lumturisht te lidhur me njerez të tjere…

Richart Burton ciao al

Latest Posts

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Don't Miss

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...

Pse të gjithë e festojnë ditëlindjen e parë të fëmijës, kur ai s’do të mbajë mend asgjë?

A ka gëzim më të madh në jetë se lindja e një fëmije? Për ata që janë bërë prindër dhe e kanë provuar atë...

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...