29.7 C
Albania
Wednesday, September 29, 2021

Simpler than you think, this quick morning routine will change your day

Do you have aspirations to rise to a leadership role in your company? Or maybe you just want to build a better reputation for...

POSTIMET E REJA

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

5 Ushqime te cilat ju ndihmojne per nje imunitet te fuqishem

Cilat jane 5 ushqime te cilat do ju ndihmojne te keni nje imuntet te fort? Karoten Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zhvilluar interes të veçantë për...

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

KOMBINIMI I NGJYRAVE PER SEZONIN PRANVEROR

Veshja eshte pasqyre e asaj qe ne jemi. Ne duam cdo moment te ndiejme vemendjen qe mund te marim nepermjet nje luku terheqes , elegant , unik dhe te pakrahasueshem ne cdo periudhe te vitit.Kombinimi i ngjyrave eshte celesi yne i suksesit.

Ndonjehere kombinimi i persosur i ngjyrave te veshjeve nuk eshte aspak i lehte.Kjo mund te behet gjeja me e thjeshte qe mund te keni bere ndonjehere vetem nese arrini te mesoni se cilat ngjyra shkojne me njera tjetren dhe cilat jo.

 

Moda cdo dite po ndryshon , duke sjelle cdo vit dhe cdo sezon trende te reja dhe unike , duke thyer keshtu cdo rregull kombinimi ngjyrash te njohur deri tani.Mjafton te guxoni dhe do te dukeni te vecanta e te persosura pothuajse cdo dite te jetes tuaj.

 Per te ditur se si te kombinojme ngjyrat duhen mesuar dhe pervetesuar disa rregulla baze te kombinimit dhe njekohesisht duke u perpjekur ti qendrojme besnike perputhshmerise se ngjyres se veshjes me tonalitetin tone te fytyres dhe ngjyres se flokeve.

 Mund ta nisim me kombinimet baze te disa nga ngjyrave me kryesore te perdorimit ne jeten tone te perditshme , si :

 E bardha :

Ngjyra e bardhe eshte nje nga ngjyrat me te kombinueshme. Ajo kombinohet lehtesisht me te gjitha ngjyrat e tjera. Mund te kombinohet fare mire me ngjyrat e ngrohta por edhe me ngjyrat pastel

Per nje luk te thjeshte , te perditshem , e bardha shkon shume me ngjyren kafe. Ky kombinim eshte perfekt per punen tuaj ne zyre.Do te dukeni elegante , te thjeshta dhe serioze. Gjithashtu kombinimi me ngjyren blu , te kuqe dhe te zeze eshte fantastik.

Veshjet ne ngjyre te bardhe kane tendencen te theksojne format , per te parandaluar kete efekt mund te zgjidhni veshje jo shume te ngushta.

E kuqja :

E kuqja ne veshjet tuaja do ju mbaje gjithe kohes ne qender te vemendjes dhe do terhiqni shikimet e te gjitheve. Kjo ngjyre ka nevoje per guxim dhe vetebesim te larte.Ngjyra e kuqe ndoshta eshte pak e veshtire per tu kombinuar lehtesisht. Duhet kombinuar me ngjyra te cilat nuk i perafrohen aspak. 

Kombinimi i ngjyres se zeze me ngjyren e kuqe nuk del asnjehere nga moda dhe eshte kombinim i cili i ka rezistuar gjithmone kohes. Kombinimi me ngjyren e verdhe , roze , jeshile , blu dhe portokalli nuk eshte aspak efektiv dhe i kendshem. Edhe pse prania e ngjyres roze ne veshjet me ngjyre te kuqe eshte bere nje nga rregullat e thyera te stilisteve me te suksesshem gjate viteve te fundit. 

Pershembull : nje fustan i bardhe me te zeze, ne nje pale geta te zeza dhe nje pallto te kuqe do ishte një kombimim perfekt. Kete sezon eshte shume ne mode qe te visheni nga koka tek kemba ngjyre te kuqe.

 E zeza :

Ngjyra e zeze eshte e kombinueshme me cdo ngjyre tjeter. Eshte ngjyra e cila shkon me te gjitha ngjyrat , duke mos perfshire ngjyren kafe dhe blu. Kombinimi me ngjyrat e ndezura eshte perfekt , por edhe me ngjyrat pastel rezulton nje kombinim i suksesshem dhe teper i kendshem.

E zeza i reziston gjithmon kohes dhe mbetet trend i kombinueshem me cdo lloj tonaliteti tjeter ngjyre.

Do te dukeni dhe do te ndiheni gjithmone elegante dhe ne qender te vemendjes.

Ngjyra blu :

Ngjyra blu eshte nje ngjyre teper elegante dhe aristokrate midis games se gjere te ngjyrave. Ajo kombinohet lehtesisht me ngjyrat si : bezhe , te bardhe , dhe kafe. Gjithashtu kombinohet edhe me ngjyrat e ndezura si e kuqja dhe e verdha. 

Bluja ju ofron hapsire per tu kombinuar edhe me nuancat e tjera te saj. 

Duhet te shmangni kombinimin e saj me ngjyren e zeze , te verdhe dhe te kuqe. 

Xhins:

Kombinimi i nuancave te xhinsit kohet e fundit eshte rikthyer perseri ne mode dhe eshte bere nje trend. Mund ta kombinoni lehtesisht. Vetem beni kujdes me nuancat e njejta. Si pershembull : Mund te vishni nje kemishe me nuance te lehte dhe xhinse blu te erret.

 Ngjyra e verdhe :

 E verdha eshte nje ngjyre e ndezur e cila shpesh gjen veshtiresi per tu kombinuar. Ajo shkon me se miri me ngjyren bezhe dhe kafe. Gjithashtu mund ta kombinoni me ngjyrat bazike si e bardha dhe e zeza per nje luk elegant dhe klasik.

 

Kafe :

Ngyra kafe nuk eshte e lehte per t’u kombinuar. Ajo kombinohet mire me nuanca te tjera te ngjyres kafe me te praruaren dhe jeshilen.

Evitoni kombinimin me ngjyren e zeze.

 

Gri :

 

Ngjyra gri shpesh cilesohet si ngjyre e merzitshme por ajo eshte nje baze ideale per stilin e zyres. Keshillohet qe ta kombinoni ate me ngjyre te gjelber. Ngjyra gri ngjan mire me çdo hije te ngjyres se gjelber.

Roze :

Roza krijon efektin e nje ngjyre delikate dhe teper femerore. Do te ndiheni te perkedhelura ne prani te kesaj ngjyre .Ajo kombinon mire me te bardhen, bezhen, blu te erret dhe kafen. Ngjyra roze ben kombinimin me te favorshem me te bardhen: ju mund te shkoni ne pune ose një takim biznesi me kete veshje.

 

Vishnje (Marsala) :

Kjo ngjyre jashtezakonisht e bukur e quajtur keshtu pas daljes ne treg te veres siciliane, Marsala. Mund ta kombinoni lehtesisht kete nuance te ngjyres me shume ngjyra te tjera. Ajo krijon kombinim te perkryer me ngjyrat si : e zeze, e bardhe dhe gri. Marsala gjithashtu mund te kombinohet me ngjyre kafe dhe bezhe.

 

Pastel :

Mos kini frike te kombinoni nuancat e pastelit , eshte koha e tyre kete vit. Nje veshje e tille ju tregon gjithmone shume bukur dhe te rregullt.

Latest Posts

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

5 Ushqime te cilat ju ndihmojne per nje imunitet te fuqishem

Cilat jane 5 ushqime te cilat do ju ndihmojne te keni nje imuntet te fort? Karoten Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zhvilluar interes të veçantë për...

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Don't Miss

Quiz: Sa e rëndësishme je për miqtë e tu?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Ditën e Shën Valentinit, do ta kaloni mirë apo keq?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa të predispozuar jeni për të vuajtur nga ankthi?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...

Pse të gjithë e festojnë ditëlindjen e parë të fëmijës, kur ai s’do të mbajë mend asgjë?

A ka gëzim më të madh në jetë se lindja e një fëmije? Për ata që janë bërë prindër dhe e kanë provuar atë...