19.7 C
Albania
Tuesday, September 28, 2021

Nuk ka si Shtëpia mesdhetare 0.0, Arjon Muarremi na zbulon instalacionin më të ri në Tiranë

Organizimet e ndryshme që grumbullojnë artistë të rinj, festivale e bienale me një numër të kufizuar spektatorësh, ndonjëherë duket sikur vijnë e ikin pa...

POSTIMET E REJA

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Kush triumfoi në Oscars 2021? Lista e plotë e fituesve

asi u shty për dy muaj Oscars, Çmimet Oscar Nominations 2021 u mbajtën mbrëmjen e kaluar.

Shfaqja u transmetua nga dy vende në Los Anxhelos: Teatri Dolby dhe Union Station. Edhe këtë vit, nuk kishte prezantues për ceremoninë e oscars.
“Mank”, filmi i David Fincher për bashkë-shkrimtarin “Citizen Kane” Herman.

Oscar nominations 2021

oscars-nomination-2021-oscar-300x182.jpg

Mankiewicz, triumfoi me 10 nominime dhe mori çmime për kinematografinë dhe dizajnin e produksionit.

Filmi fitoi gjithashtu për filmin, aktorin dhe regjisorin më të mirë.

Chloé Zhao fitoi çmimin e regjisores më të mirë për “Nomadland”. I cili gjithashtu fitoi çmimin e fotografisë më të mirë.

Frances McDormand fitoi Oscar-in e saj të tretë si aktorja më e mirë për rolin e saj në “Nomadland” dhe Anthony Hopkins shënoi fitoren e dytë të aktorit më të mirë për “The Father”.

Lista e plotë e fituesve:

Fotografia më e mirë ne Oscars

·         “Nomadland” — Fitues
·         “The Father”
·         “Judas and the Black Messiah”
·         “Mank”
·         “Minari”
·         “Promising Young Woman”
·         “Sound of Metal”
·         “The Trial of the Chicago 7”

Oscars 2021 – Regjizori më i mirë 

·         Chloé Zhao, “Nomadland” — Fitues
·         Thomas Vinterberg, “Another Round”
·         David Fincher, “Mank”
·         Lee Isaac Chung, “Minari”
·         Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Best actor 

·         Frances McDormand, “Nomadland” — Fitues
·         Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
·         Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
·         Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
·         Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Aktori më i mirë në rol kryesor

·         Anthony Hopkins, “The Father” — Fitues
·         Riz Ahmed, “Sound of Metal”
·         Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
·         Gary Oldman, “Mank”
·         Steven Yeun, “Minari”

Aktorja më e mirë në rol dytësor

·         Yuh-jung Youn, “Minari” — Fitues
·         Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
·         Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
·         Olivia Colman, “The Father”
·         Amanda Seyfried, “Mank”

Oscars 2021 – Aktori më i mirë në rol dytësor 

·         Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” — Fitues
·         Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
·         Leslie Odom Jr., “One Night in Miami…”
·         Paul Raci, “Sound of Metal”
·         LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Latest Posts

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Don't Miss

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...

Pse të gjithë e festojnë ditëlindjen e parë të fëmijës, kur ai s’do të mbajë mend asgjë?

A ka gëzim më të madh në jetë se lindja e një fëmije? Për ata që janë bërë prindër dhe e kanë provuar atë...

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...