23.7 C
Albania
Tuesday, September 28, 2021

Nuk ka si Shtëpia mesdhetare 0.0, Arjon Muarremi na zbulon instalacionin më të ri në Tiranë

Organizimet e ndryshme që grumbullojnë artistë të rinj, festivale e bienale me një numër të kufizuar spektatorësh, ndonjëherë duket sikur vijnë e ikin pa...

POSTIMET E REJA

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Qyteti i 1001 dritareve historia e tij – Berati qytet Multikulturor

Historia e nje qyteti i cili quhet ndryshe Berati i 1001 dritareve i cili nis nga një legjendë dashurie.berati qyteti i 1001 dritareve

Vëllezërit Tomorr dhe Shpirag luftuan me njëri-tjetrin për dashurinë e një zane, por nga ai dyluftim patën të dy fund tragjik. Akoma edhe sot, Tomorri  ka gropa në gjoks. Ndersa Shpiragu vijat e thella. Gjithashtu Zana, e pikëlluar nga humbja e të dyve qan dhe lotët e saj krijuan lumin Osum. I cili gjarpëron përmes qytetit të Berati -t.

Edhe sot e kësaj dite Berati vjen me një histori të lashtë mbi supe. Berati Qyteti i 1001 dritareve, madhështor i jep nje pamje  madheshtore të gjithë vizitorëve. Por nuk ofron vetëm kaq. Pervec historise dhe arkitektures brenda qytetit, ka njerëz të urtë e dashamirës.

Të cilet presin e përcjellin në shekuj vizitorë që ua tregojnë legjendën dhe historinë e qytetit të tyre plot krenari.

BERATI SI QYTET MULTIKULTUROR

Nuk janë të vetmit elementë, por janë të mjaftueshëm për të menduar që Berati meriton vëmendje dhe vleresim nga të gjithë. Rreth pesë vjet më parë, kur ngjizi ideja e Festivalit MultiKulturor, ishin të shumta arsyet që çuan grupin organizator të mendonte për të zgjedhur këtë qytet për një festë të përmasave të tilla.berati

Berati, qyteti i 1001 dritareve, në të vërtetë ka një mbi një arsye për të të tërhequr pranë vatrës së tij. Ai të ofron turizëm kulturor, me një rëndësi madhore në zhvillimin ekonomik.

Të ofron objekte të kulturave të ndryshme që kanë ndikuar në historinë e qytetit, nga lashtësia, tek Mesjeta Bizantine.

Te komplekset otomane e deri te rrënojat e lëna pas nga koha e komunizmit. Berati ruan gjurmët e kulturave dhe religjoneve të ndryshme. Objektet e të cilave gjenden fare pranë njëri-tjetrit.Duke filluar nga islami, helvetizmi te kristianizmi apo te legjenda se aty është varrosur një profet hebre.

Të gjitha këto nuk janë pak, ndaj edhe emri MultiKulturor ishte totalisht i denjë për një qytet si ky. Kështu, ku më mirë se në Berat mund të organizohej Festivali MultiKulturor? Rrugëtimi do të nisë në datat 19, 20 dhe 21 korrik 2018, në edicionin e tij të 5-të. Në brendësi të këtij eventi do të ketë arte pamore, trashëgimi kulturore dhe muzikë nga tabani folkloristik shqiptar.

Folklori muzikor është një nga pasuritë kryesore të Shqipërisë, gjurmët e të cilit janë provuar prej shekujsh.

Latest Posts

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Don't Miss

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...

Pse të gjithë e festojnë ditëlindjen e parë të fëmijës, kur ai s’do të mbajë mend asgjë?

A ka gëzim më të madh në jetë se lindja e një fëmije? Për ata që janë bërë prindër dhe e kanë provuar atë...

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...