23.9 C
Albania
Friday, November 4, 2022

Does cinnamon milk help you sleep better?

Many people have a favorite "medicine" for every night before bed: a warm decaffeinated tea or some melatonin supplement. But juices containing milk and...

POSTIMET E REJA

Cilat jane ushqimet qe ju ndihmojne te keni floke te shendetshem

Deshironi te dini si te keni floke te shendetshem? Ky artikull është i përsosur për ju nëse vuani nga rënia e rritjes së flokëve apo...

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

Cilat jane ushqimet qe ju ndihmojne te keni floke te shendetshem

Deshironi te dini si te keni floke te shendetshem?

Ky artikull është i përsosur për ju nëse vuani nga rënia e rritjes së flokëve apo edhe rënia e flokëve.

Eshte e habitshme se sa njerëz vuajnë nga ky fenomen. Shumë njerëz pohojnë se problemet e flokëve janë shkaktuar nga ruajtësit.

MSG, mishi, ndotja dhe madje edhe shtresa e ozonit të varfëruar. Por sigurisht, ka edhe faktorë të tjerë në lojë si gjenetika juaj. Stërvitja dhe mosha. Përveç stërvitjes së rregullt, një dietë e mirë mund të jetë çelësi për të ndaluar plakjen e parakohshme.

Si te parandaloni renien e flokeve

floke te shendetshem

Si dhe problemet e flokëve. Për t’ju ndihmuar të përmirësoni statusin tuaj ushqimor, ne kemi mbledhur një listë me superushqime që mund t’ju ndihmojnë të promovoni rritjen e flokëve dhe të luftoni rënien e flokëve.

Proteina keratin është burimi kryesor i folikulave të flokëve tanë dhe vezët janë një burim i përsosur i saj. Jo vetëm kaq, por vezët gjithashtu ofrojnë shumë biotinë, zink dhe selen.

Gjë që e bën atë një pjesë të vlefshme të dietës sonë. Biotina e përmendur ka efektin që ndihmon trupin tuaj të shndërrojë forma të ndryshme të proteinave në keratinë. Të gjitha këto aspekte i bëjnë vezët një pjesë të madhe të dietës tuaj nëse përpiqeni për flokë më të bukur.

Manaferrat per floke te shendetshem

floke te shendetshem

Manaferrat në përgjithësi konsiderohen si një nga llojet më të shëndetshme të ushqimit, sidomos per floke te shendetshem. Ato ofrojnë shumë vitamina si dhe antioksidantë.

Eshtë e panevojshme të thuhet, ato gjithashtu përfitojnë rritjen e flokëve pasi vitamina C e gjetur tek manaferrat ndihmon në prodhimin e kolagjenit i cili nga ana tjetër mbron kundër rënies së flokëve duke forcuar rrënjët dhe fijet.

Antioksidantët e vlefshëm ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë, të cilët potencialisht mund të dëmtojnë folikulat e flokëve. Manaferrat jo vetëm që janë tepër të shëndetshëm, por edhe kanë shije të mrekullueshme. Prandaj mos hezitoni të zbatoni më shumë prej tyre në dietën tuaj të rregullt!

Latest Posts

Cilat jane ushqimet qe ju ndihmojne te keni floke te shendetshem

Deshironi te dini si te keni floke te shendetshem? Ky artikull është i përsosur për ju nëse vuani nga rënia e rritjes së flokëve apo...

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

Don't Miss

Quiz: Çfarë dhurate do të marrësh për Shën Valentin?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e ngjashme je me nënën tënde?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e rëndësishme je për miqtë e tu?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Ditën e Shën Valentinit, do ta kaloni mirë apo keq?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa të predispozuar jeni për të vuajtur nga ankthi?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter