24.2 C
Albania
Wednesday, July 27, 2022

Does cinnamon milk help you sleep better?

Many people have a favorite "medicine" for every night before bed: a warm decaffeinated tea or some melatonin supplement. But juices containing milk and...

POSTIMET E REJA

Cilat jane ushqimet qe ju ndihmojne te keni floke te shendetshem

Deshironi te dini si te keni floke te shendetshem? Ky artikull është i përsosur për ju nëse vuani nga rënia e rritjes së flokëve apo...

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

5 Ushqime te cilat ju ndihmojne per nje imunitet te fuqishem

Cilat jane 5 ushqime te cilat do ju ndihmojne te keni nje imuntet te fort?

Karoten

Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zhvilluar interes të veçantë për karotenin.

Ata tashmë kanë zbuluar një numër të pronave të pazakonta të këtij elementi. Pjesa më e madhe e kërkimit kryhet nga Instituti Kombëtar i Kancerit. Ajo që dimë me siguri është se njerëzit menutë e të cilëve kanë shumë ushqime me karoten rrallë vuajnë nga kanceri.

Ndaluesit e proteazës – Ushqime te shendetshme

Ndoshta nuk e keni dëgjuar më parë këtë term, por tani duhet ta mbani mend dhe t’i kushtoni rëndësi disa ushqime te tilla. Ky element mund të gjendet në sojë. Hani këtë produkt natyral për të parandaluar kancerin e zorrës së trashë. Llojet e tjera të kancerit që frenuesit e proteazës mund të luftojnë janë kanceri i mëlçisë, kanceri i gojës dhe kanceri i mushkërive.

Qelizat tuaja normale dhe të shëndetshme nuk do të shndërrohen në qeliza malinje pasi soja përmban komponime që bllokojnë veprimin e enzimave të quajtura tripsinë dhe kimotripsinë.

Frenuesit e proteazës janë të njohur për efektin e tyre shtypës dhe mund të pengojnë proceset onkogjene.

Izoflavonet

ushqime kunder kancerit

Vështirë se ka ndonjë fushë tjetër të parandalimit të kancerit që do të ishte aq emocionuese sa kjo. Ushqime me Bishtajoret janë të pasura me izoflavone. Ata bllokojnë receptorët e estrogjenit.

Bishtajoret përmbajnë komponime që ndalojnë qelizën nga funksioni i saj i zakonshëm qelizor pa estrogjen.

Kuinonet ne ushqime te ndryshme

Ekziston një element kimik që mund të pengojë kancerogjenët. Quhet kinon. Këtë përbërës mund ta gjeni në rozmarinë. Shkencëtarët kanë vërtetuar se kinonet gjithashtu çaktivizojnë bashkë-kancerogjenët që shkaktojnë kancer.

Lignans

Peshku yndyror, arrat dhe farat e lirit janë të shijshme. Por kjo nuk është arsyeja e vetme që ju të shijoni këto ushqime.

Të gjitha të përmendura përmbajnë linjane. Keni nevojë për një burim të mirë të acideve yndyrore omega-3 për të ndaluar prodhimin e hormoneve të njohura si prostaglandina që modulojnë metabolizmin e qelizave.

Latest Posts

Cilat jane ushqimet qe ju ndihmojne te keni floke te shendetshem

Deshironi te dini si te keni floke te shendetshem? Ky artikull është i përsosur për ju nëse vuani nga rënia e rritjes së flokëve apo...

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

Don't Miss

Quiz: Çfarë dhurate do të marrësh për Shën Valentin?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e ngjashme je me nënën tënde?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e rëndësishme je për miqtë e tu?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Ditën e Shën Valentinit, do ta kaloni mirë apo keq?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa të predispozuar jeni për të vuajtur nga ankthi?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter