19.7 C
Albania
Tuesday, September 28, 2021

Nuk ka si Shtëpia mesdhetare 0.0, Arjon Muarremi na zbulon instalacionin më të ri në Tiranë

Organizimet e ndryshme që grumbullojnë artistë të rinj, festivale e bienale me një numër të kufizuar spektatorësh, ndonjëherë duket sikur vijnë e ikin pa...

POSTIMET E REJA

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

YouTube vendos te mos e paguaje me kanalin e influencuesit te famshem pas kesaj video-je

 

Sic e dime platforma YouTube eshte nje nga rrjetet me te ndjekura ne te gjithe boten. Aty postohet cdo gje qe ne duam te dime dhe na ka thjeshtuar cdo gje. Tashme YouTube eshte kthyer ne nje stil jetese dhe cdo gje varet nga sa shikues ke. Youtube eshte edhe nje rrjet biznesi ku gjeneron para te shumta. Ai paguan te gjithe kanalet me me shume ndjekes dhe influencuesit me te medhenj. Por edhe kjo platforme ka politikat dhe rregullat e saj. Kur keto  rregulla thyehen, athere vendoset edhe nje denim nga Youtube. Nje nga rastet eshte edhe ky qe do t’ju tregojme tani.

Cfare video publikoi influencuesi i famshem?

YouTube ka ka vendosur te mos e paguaje me, perkohesisht, kanalin e influencuesit te bukurise James Charles. Ky vendim u more, ne fillim te ketij muaji. Charles pranoi se u kishte dërguar mesazhe me permbajtje seksuale dy djemve 16-vjeçare. Ai shperndau nje video me 25.5 milione ndjekesit e tij ne YouTube. Ne kete video, ai pranoi dy incidente ,te cilat kane ndodhur  vitin e kaluar dhe nje tjeter kohet e fundit.  Bloggeri tha se ishte i vetedijshem se personi me te cilin po shkembente mesazhe ishte i mitur. Video-ja eshte pare me shume se 8.5 milione here.
Charles tha te premten se pas videos ishin publikuar akuza ndaj tij që ishin të rreme dhe për kete po punonte skuadra e tij ligjore.

YouTube konfirmoi per BBC se 21-vjeçari ishte hequr perkohesisht nga Programi i tyre i Partneritetit. Programi lejon YouTubers-at te monetizojne permbajtjen e tyre. Ata nuk thane per sa kohe do te perjashtohej nga monetizimi kanali i tij. Youtube ben me dije gjithashtu se ai monitoron cdo gje dhe merr masa per cdo kanal qe shfaq. Me kete gjest kjo platforme siguroi edhe njehere shikuesit e saj te cdo moshe se gjeste te tilla nuk mund te lejohen.

“Nese shohim qe sjellja e krijuesit brenda dhe / ose jashte platformes demton perdoruesit, komunitetin, punonjesit ose ekosistemin tone, ne mund te marrim masa per te mbrojtur komunitetin”, -tha nje zedhenes i YouTube.

Kjo eshte kompania e dyte qe rivlereson partneritetin e saj me Charles. Te premten, ai dhe kompania e kozmetikes Morphe njoftuan përfundimin e partneritetit të tyre.

Si i fitojne parate e tyre perdoruesit e YouTube?

Disa nga rregullat dhe kontrata qe nenshkruan me kete Platforme:
Ne vitet e fundit, YouTube ka forcuar kerkesat e tij per fitim parash. Per te aplikuar per anetaresim në Programin e Partnereve në YouTube (YPP), kanalet duhet te kene me shume se 4,000 orë shikimi në videot e tyre në 12 muajt e fundit dhe me shume se 1.000 subscribers.
Sapo një kanal te regjistrohet ne kushtet e YPP, ka menyra te ndryshme qe te fitohen te ardhura. Kjo perfshin:
Reklamat: Per çdo 1 mije shfaqje te reklames para nje videoje te plote ne YouTube, youtuber-i do te paguhet me nje shume te caktuar parash.
Shitja e produkteve: Filxhanë kafeje, bluza, postera, rripa dore, kellëfe telefoni, objkete, kozmetike – te gjitha keto mund te gjenerojne para.


Financimi nga fansat: Kerkimi i donacioneve nga audienca, ndonjehere per permbajtje shtese. Platforma te tilla si Patreon lejojne krijuesit te fitojne para duke siguruar shperblime dhe perfitime per perdoruesit.
Ofertat e markave: Disa kompani paguajne youtubers-at per te bere video ne lidhje me produktet e tyre. Kjo mund të jetë shumë fitimprurëee për disa influencues.

Burimi: BBC

 

Lajme dhe te reja nga bota dhe vendi online-ciao.al.

Latest Posts

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Don't Miss

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...

Pse të gjithë e festojnë ditëlindjen e parë të fëmijës, kur ai s’do të mbajë mend asgjë?

A ka gëzim më të madh në jetë se lindja e një fëmije? Për ata që janë bërë prindër dhe e kanë provuar atë...

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...