19.7 C
Albania
Tuesday, September 28, 2021

Nuk ka si Shtëpia mesdhetare 0.0, Arjon Muarremi na zbulon instalacionin më të ri në Tiranë

Organizimet e ndryshme që grumbullojnë artistë të rinj, festivale e bienale me një numër të kufizuar spektatorësh, ndonjëherë duket sikur vijnë e ikin pa...

POSTIMET E REJA

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen.

Nje ngjarje kjo e rende, jo vetem per banoret e zones por edhe per cdo kend tjeter qe e ka degjuar kete lajm.

Lava shpërtheu nga vullkani Cumbre Vieja të hënën në mbrëmje dhe u derdh poshtë malit pas një periudhe prej disa orësh heshtje të tmerrshme. Aktiviteti i freskët ka ringjallur frikën e gazit toksik dhe shiut acid ndërsa llava e shkrirë i afrohet detit.

Lumenjtë e shkëmbinjve të shkrirë kanë një temperaturë që tejkalon 1.000 gradë celsius dhe mund të shkaktojnë shpërthime dhe të prodhojnë re të gazit toksik kur takohen me detin.

Shperthimi i vullkanit Cumbre Vieja

Lava nga vullkani Cumbre Vieja ka rënë drejt greminës që nga shpërthimi i së dielës, duke shkatërruar gjithçka përpara saj.

Duke detyruar ne kete menyre rreth 5000 banore te largohen nga qyteti ku jetojne.

Zyrtarët lokalë thanë se rreth 500 shtëpi janë shkatërruar deri më tani.

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez fluturoi në La Palma të dielën për të mbikëqyrur ekipet e shpëtimit.

Llava e shkrirë ka rrjedhur në anën perëndimore të vullkanit drejt detit që nga 19 shtatori.

shperthimi i vullkanit la palma

Fatkeqësia natyrore ka shkatërruar më shumë se 500 shtëpi si dhe kisha, biznese dhe plantacione me banane.

Deri në 15 përqind të të lashtave të bananeve mund të jenë shkatërruar plotësisht. Duke vënë në rrezik mijëra vende pune.

Dëmi aktualisht vlerësohet të jetë rreth 178 milionë euro, dhe kjo shifër pritet të rritet, sipas portalit spanjoll të pronës Idealista.

 Sanchez tha se autoritetet po monitorojnë nga afër zjarret që mund të fillojnë nga djegia e lavës.

Rojet ushtarake dhe civile janë vendosur për të ndihmuar.

Autoritetet jane ne gatishmeri ne cdo moment pas shperthimit te vullkanit.

“Lava nuk la pas absolutisht asgjë,” tha kryebashkiaku lokal Sergio Rodriguez për transmetuesin spanjoll TVE.

Duke shtuar se banorët nuk do të ktheheshin në shtëpi për një kohë të pacaktuar.

Latest Posts

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Don't Miss

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...

Pse të gjithë e festojnë ditëlindjen e parë të fëmijës, kur ai s’do të mbajë mend asgjë?

A ka gëzim më të madh në jetë se lindja e një fëmije? Për ata që janë bërë prindër dhe e kanë provuar atë...

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...