26.7 C
Albania
Wednesday, September 29, 2021

If you think you do not have a nice home, the problem lies here

We often say that the living room of the house is the most important environment, but we forget to mention how much important time...

POSTIMET E REJA

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

5 Ushqime te cilat ju ndihmojne per nje imunitet te fuqishem

Cilat jane 5 ushqime te cilat do ju ndihmojne te keni nje imuntet te fort? Karoten Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zhvilluar interes të veçantë për...

Cilat jane 3 sekretet per te pasur nje lekure te shendetshme

Deshironi te keni nje lekure t e shendetshme?

Qe te keni nje lekure te bukur dhe e shendetshme, mbi të gjitha të shëndetshme dhe plot jetë, janë disa hapa të thjeshtë qe fare thjesht ju mund ti ndiqni cdo dite.

 Larja e fytyrës, gjumi i plotë, kremrat hidratant dhe me SPF te larte. Janë vetëm disa nga hapat qe ju duhet te ndiqni per t’a arritur kete.

lekure e shendetshme

Në qoftë se lekura juaj eshte e that, duhet të lani fytyrën vetëm në mbrëmje. Me një pastrues krem dhe ujë të vakët.

“Në vend që të pastroni fytyrën, lëreni që pastruesi të rri në lëkurën tuaj për disa sekonda dhe të prishë përbërjen, papastërtinë dhe vajin”.

Ndersa  në mëngjes, thjesht shpëlani fytyrën me ujë të vakët.

Happy young woman applying cream in bathroom

Perhere aplikoni kremin kundër diellit para se te dill nga shtepia

Nje nga mënyrat më te mira për të parandaluar plakjen e lëkurës dhe per te pasur nje lekure te shendetshme është të aplikoni krem dielli.

Kështu që përdorni një hidratues me një SPF të paktën 30. 

Gjitashtu nje sekret tjeter i vogel eshte qe te rivendosni perseri kermein e diellit cdo 4 ore. 

Përbërësit mbrojtës nga dielli janë efektivë vetëm për rreth 4 orë.

Kohë e mjaftueshme për të mbrojtur lëkurën tuaj gjatë një shëtitjeje në mëngjes ose një udhëtimi, por jo gjatë gjithë pasdites.

Gjithashtu ju mund te perdorni krem me perberje retinoidi

Retinoidet jane perfekt per te pasur nje lekure e shendetshme me nje shkelqim te parezistueshem dhe me nje lemim si asnjehre me pare.

Retinoidet janë derivate të vitaminës A që janë vërtetuar se forcojnë kolagjenin. 

Lekure e paster dhe e shendetshme

Perdorni sa me shame ushqime te cilat jane te pasura me Omega 3

Përmbajtja e lartë e Omega-3 e salmonit ndihmon në hidratimin e lëkurës nga brenda dhe zvogëlimin e inflamacionit. Që mund të shkaktojë skuqje të lëkurës. 

Dhe ushqimet dhe pijet e pasura me antioksidantë si boronica, zarzavatet.

Caji jeshil dhe kafeja ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë që mund të dëmtojnë strukturat qelizore të lëkurës. Duke përshpejtuar lëkurën në rigjenerimin e saj.

Latest Posts

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

5 Ushqime te cilat ju ndihmojne per nje imunitet te fuqishem

Cilat jane 5 ushqime te cilat do ju ndihmojne te keni nje imuntet te fort? Karoten Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zhvilluar interes të veçantë për...

Don't Miss

Quiz: Sa e ngjashme je me nënën tënde?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e rëndësishme je për miqtë e tu?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Ditën e Shën Valentinit, do ta kaloni mirë apo keq?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa të predispozuar jeni për të vuajtur nga ankthi?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...