25.7 C
Albania
Tuesday, September 28, 2021

Sonte është nata e parë e magjisë, lini gjithçka për të parë çfarë ndodh këtu

Nuk ke si të mungosh në një vend si ky. Sepse qyteti i njëmbinjëdritareve të jep realisht 1001 arsye për të qenë aty. Turizmi...

POSTIMET E REJA

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Kush eshte periudha me e mire per depilim

Kush eshte periudha me e mire per depilim me dyll dhe rregullat qe duhet te ndiqni per te eleminuar dhimbjet. Ekspertët e bukurisë thonë se...

Varesia nga ushqimi – Cfare duhet te beni per t’a ndaluar

Njeriu dhe ushqimi jane dy gjera qe ecin paralel ne kulturen dhe boten e sotme, si edhe varesia nga ushqimi. Gjithashtu mos te harrojme...

Si te zbardhim fytyren per nje lekure te bardhe

Si mund te zbardhim fytyren lehte apo ne kushte shtepie. Dhe ta kemi ate te shendetshme. Eshte pyetja me e shpeshte qe degjojme ditet e sotme.

Te shumta jane produktet qe reklamohen dhe sugjerohen per tu perdorur. Per nje lekure te fresket. Pa rrudha dhe te paster.

Por si te gjejme produktin e duhur qe i pershtatet fytyres sone? Pa pasur nevojen qe te harxhojme kohen dhe shpenzime te teperta?

LEKURA

Ndersa lloji i lekures varet nga gjenetika kryesisht. Ka disa gjera te tjera qe mund te beni per ta mirembajtur ate.

Zbardhja e lekures ndihmon jo vetem ne permiresimin e tekstures se saj. Por edhe ne heqjen e njollave.

Ajo ndihmon ne zhdukjen e pigmentimit, zbardhjen e qukave dhe njollave te erreta qe vijne nga ekspozimi ne diell.

Si te zbardhim fytyren ne kushte shtepie per nje fytyre te paster dhe te shendetshme me aloe vera kos etj

Zbardhimi i fytyres ne kushte shtepie 

Per tiu dhene zgjidhje ketyre problemeve ka disa menyra. Te cilat jane bimore ose  te prodhuara nga specialiste ne fabrike.

Vitaminat e tyre ushqyese tregojne shenja permiresimi ne shtresat e lekures. Largimin e qelizave te vdekura dhe freskine e saj.

Ushqimet natyrale qe ndihmojne ne zbardhjen e lekures. Jane te tilla si qumeshti, portokalli, rrushi, limoni etj.

Keto metoda kane treguar efikasitetin e tyre qe ne fillesat e trajtimeve kozmetike.

KREMRAT

Nderkohe qe kremrat e prodhuara vecanerisht per zbardhjen e lekures. Kane ne perberjen e tyre acide hidroksike te shendetshme.

Keto acide te cilat stimulojne qelizat e reja. Te cilat mbrojne lekuren nga rrezet e demshme te diellit.

Dhe parandalojne krijimin e rrudhave.

Kjo eshte zgjidhja me e lehte se si te zbardhim fytyren. E shpejte dhe efektive sigurisht. 

Si mund te zbardhim fytyren

Megjithate jo pak jane heret kur kremrat e ndryshem apo antibiotiket  irritojne lekuren apo shkaktojne efekte anesore te padeshiruara. 

Por per personat e dhene pas perbereseve bio dhe natyrale , ka disa zgjidhje te tjera po aq  efikase.

Zbardhja e fytyres me oriz

Orizi njihet qe ne hershmerine e perdorimit te tij per efektet pozitive qe ai ka ne organizimin tone. Metodat e perdorura per kujdesin estetik me oriz jane jo te pakta.

Merrni disa luge oriz dhe vendosini ne nje kavanoz, ku brenda kavanozit do te hidhni dhe nje gote uje.

Kete perzierje e lini per disa ore, derisa uji te kete marre vlerat ushqyese te orizit.

Pasi eshte lene per disa ore rekomandohet qe me ujin e orizit te lani fytyren para gjumit, per rezultate me te kenaqshme.

zbardhje e fytyres me oriz

Maske me mjalte dhe portokall per zbardhjen e lekures

Portokalli eshte i pasur me vitaminen C. Perberesin kryesor ne cdo krem kozmetike dhe suplemente ushqyese te tjere. 

Perzieni tre luge mjalti me disa pika leng portokalli. Dhe masazhoni fytyren. Per ti dhene asaj energjine qe i nevojitet.

Me pas shpelajeni me ujë të ftohtë të bollshëm.

Si te zbardhim fytyren ne kushte shtepie

Fytyre e bardhe porcelani me qumesht soje 

Kjo maske eshte nder ritualet me te njohura tek grate japoneze. Dhe Ato shquhen per fytyren e tyre te paster dhe te bardhe.

Qumeshti i sojes jo vetem do te zbardhe dhe pastroje fytyren. Por gjithashtu do te balancoje prodhimin e yndyres e lëkurës.

Të gjitha keto mund të ndihmojne për të pasur nje fytyrë dhe lekure më të shendetshme.

si te zbardhni fytyren me qumesht soje

Pa pore dhe pa pika te zeza 

Nje tjeter sekret bukurie eshte ai i cajit jeshil bimor i njohur per perfitimet e tij.

Efektet pozitive te cajit jeshil jane ne heqjen e rrudhave nga lekura.   

Caji krijon antioksidante te fuqishem per mbrojtjen e lekures nga radikalet e lira.

Te cilat shkaktojne rrudhat e imeta dhe pigmentimin.

Lekure perfekte

Perberesit e brendshem te cajit jeshil balancojne yndyren e fytyres.

Gjithashtu pastrojne poret dhe do ti japin nje freski natyrale lekures. 

Lajeni fytyrën me një lugë gjelle çaj. Për një fytyrë të bardhë e të freskët.

Zbardhja e fytyres me peshqir te ngrohte 

Lagni nje peshqir me uje te ngrohte dhe vendoseni mbi fytyre.  

Mbajeni rreth 15 minuta dhe me pas vendosni krem hidratues. Do te shikoni qe fytyra juaj do te kete nje ndricim natyral.

Ajo dhe do jete me e gjalleruar se perpara.

caj me peshqir te ngrohte

Zgjidhja me e thjeshte per zbardhimin e fytyres 

Nje nga zgjidhjet me te thjeshta te pastrimit te thelle te fytyres eshte toniku bimor me uje natyral dhe kripe deti.

Aleati i bukurise qe mund ta perdorni ne cdo pjese te dites. Mjafton te shtoni ne nje shije nje gote uje te ngrohte dhe dy luge kripe deti te trashe.

 Lereni perzierjen  te tretet dhe  me pas me ane te nje pambuku.

Pastroni fytyren per te hequr qelizat e vdekura ne thellesi.

Zbardhni fytyren menjehere ne pak caste

Shih si dhe serum me aloe vera qe na ndihmon te zbadhim fytyren

Fytyre e lemuar dhe zbardhje e lekures 

Si ta zbardhim fytyren?

Kosi jo vetem i shijshem por edhe dhe i shendetshem per tu konsumuar.

Por do te permiresoje shendetin e lekures tuaj. Ate mund ta perdorni edhe si nje maske bukurie.

Perfitimet nga perdorimi i tij do ti vini re qe ne heret e para te perdorimit.

Lekura do te ndihet me e bute, e lemuar dhe e rigjalleruar. 

Si ta zbardhim fytyren ne kushte shtepie

Si ta perdorni

Latest Posts

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Kush eshte periudha me e mire per depilim

Kush eshte periudha me e mire per depilim me dyll dhe rregullat qe duhet te ndiqni per te eleminuar dhimbjet. Ekspertët e bukurisë thonë se...

Varesia nga ushqimi – Cfare duhet te beni per t’a ndaluar

Njeriu dhe ushqimi jane dy gjera qe ecin paralel ne kulturen dhe boten e sotme, si edhe varesia nga ushqimi. Gjithashtu mos te harrojme...

Don't Miss

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...

Risia e Class Fashion Show, bum kërkesash për të qenë pjesë e tij

Një risi e këtij viti në Class Fashion Show, ishin biletat për njerëzit e zakonshëm që i adhurojnë evenimentet e tilla, ku në qendër...

Cila është filozofia e Alketa Vejsiut për ngjarjen më të madhe të Class për këtë vit?

Edhe këtë vit, ngjarja e madhe e Class, e kthyer tashmë në një traditë të përvitshme të organizimit të eventeve me të rëndësishme në...