28.7 C
Albania
Tuesday, September 28, 2021

Sonte është nata e parë e magjisë, lini gjithçka për të parë çfarë ndodh këtu

Nuk ke si të mungosh në një vend si ky. Sepse qyteti i njëmbinjëdritareve të jep realisht 1001 arsye për të qenë aty. Turizmi...

POSTIMET E REJA

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Kush eshte periudha me e mire per depilim

Kush eshte periudha me e mire per depilim me dyll dhe rregullat qe duhet te ndiqni per te eleminuar dhimbjet. Ekspertët e bukurisë thonë se...

Varesia nga ushqimi – Cfare duhet te beni per t’a ndaluar

Njeriu dhe ushqimi jane dy gjera qe ecin paralel ne kulturen dhe boten e sotme, si edhe varesia nga ushqimi. Gjithashtu mos te harrojme...

7 ndryshime pas lindjes qe peson trupi i gruas nga shtatezania

Gruas pas lindjes i ndryshon jeta ne menyre drastike pas lindjes. Ajo duhet të mbaje pergjegjesi si per vetn ashtu edhe per femijen. Ne trupin e gruas  ndodhin ndryshime te medha pas lindjes. Shkencetaret tregojne se disa qelizave te foshnjes se porsalindur mund te qendrojne dhe te pershtaten ne trupin e gruas per gjithe pjesen tjeter te jetes se saj. Kjo eshte nje nga karakteristikat. Ekzistojnë shtate ndryshime interesante dhe te papritura qe  ndodhin në trupin e gruas pas lindjes se femijes. Ti tregojme ato nje e nga nje. Te njohim trupin tone dhe cfare ndodh pasi sjellim ne jete femijen 
Zeri mund te pesoje ndryshim.

Cilat jane keto ndryshime?

Zeri i nje gruaje qe sjell ne jete nje foshnje ndryshon! Ai ka nje tendece per te qene me i ulet dhe me monoton. Kjo eshte ne teori e vertetuar qe vjen nga shkencetaret e Universitetit te Sussex. Zeri i nje gruaje kthehet  ne frekuence fillestare dhe ne tingujt e meparshem, afersisht nje vit lindjes. Studiuesit thone se keto ndryshime shkaktohen nga hormonet. Kjo per shkak se niveli i hormoneve seksuale zvogelohet shume pas lindjes. Kjo luhatje e hormoneve mund të ndikoje ne kordat vokale. Trupi i aktivizon keto hormone dhe ato kryejne aktivitetin


Ankthi rritet
Nenave te reja gjithmone i keshillohet te rrine te qeta dhe te relaksohen. Por e verteta eshte se kjo eshte praktikisht e pamundur per ato. Zakonisht, grate qe behen nena kane tendence per te qene te frikesuara dhe te shqetesuara per cdo gje qe ka lidhje me beben e tyre. Ato gjera qe i shqetesojne dhe i mbajne ne ankth jane për çdo gje. Kur femija eshte duke qare, nese foshnja eshte duke fjetur shume, nese foshnja nuk po fle, etj. Ne te vertete keto ndenja jane normale. Por, nuk eshte dicka qe kontrollohet sepse nuk eshte gruaja qe eshte shume nervoze. Eshte aktivizimi i tepert i hormonit oksticin qe vazhdon te rrise nivelin e ankthit. Oksitocina fillon te sekretohet intensivisht menjehere pasi gruaja lind. Prandaj, nenat e reja do  do te ndihen sikur po çmenden dhe nuk po njohin veten për shkak të ankthit. Por ato me kalimin e kohes pershtaten me gjendjen e re. Kjo gjendje depresive fillon menjehere pas lindjes.

Si reagojne qelizat e trupit


Truri punon ne menyre me efektive.
Studiusit kane vertetuar se grate behen me te zgjuara dhe me te mprehta pas lindjes. Truri behet me i madh ne menyre qe te plotesoje nevojat dhe kerkesat e jo vetem te te zotit te tij, por edhe atyre te foshnjes. Kjo eshte arsyeja pse nenat e reja mund te jene punonjese me efektive ,se koleget e tyre që nuk kanë femije.Ato behen me te perqendruara dhe vigjilente. “Te jesh ne gjendje te jesh me efikas në vendimmarrjen tende. 8 Gjithashtu je emocionalisht elastike, ndoshta duke qene ne gjendje te angazhohesh ne strategji te ndryshme per te zgjidhur nje problem. Kjo tingellon si nje ekzekutiv i mrekullueshem apo menaxher i mire”, shprehet Kelly Lambert qe studion trurin gjate dhe pas shtatzenise.


Trupi behet gati per nje shtatzeni te re mundshem.

Lidhja fizike qe nje foshnje ka me nenen e saj nuk nderpritet pas lindjes. Shkencetaret nga Universiteti i Alberta në Kanada zbuluan se qelizat e foshnjave mund te rriten dhe te funksionojne ne trupin e gruas. Por studiusit arriten ne perfundimin se qelizat e foshnjes mund te depertojne permes pengeses placentare dhe vazhdojnë te funksionojne atje.

Transformimi i trupit

 

Trupi i gruas pas lindjes madje mund te parandalojë dhe te sheroje semundje serioze dhe te demeshme. Përveç kësaj, shtatzenia mund te krijoj afetesi per te zgjatur jeten. Por kjo ka me shume gjasa ne rastet kur shtatzenia ndodh ne moshe me te vone ne jete. Shkencetaret arriten pas nje studimi te gjate se grate që kishin femije ne nje moshe me te madhe jetonin me gjate se te tjeret.


Rreziku i kancerit zvogelohet

Pas lindjes aktvizohet te trupi i gruas edhe mekanizmi qe mbron trupin e femres nga disa lloje qelizash kancerogjene. Grate qe lindin foshnjat e tyre ne nje moshe me te vogel, kane nje rrezik me te ulet te marrjes se kancerit te vezoreve dhe të endometriumit. Gjithashtu nga shtatezania edhe rreziku per kancerin ne mitren largohet. Rreziku minimizohet me çdo shtatzeni të plote. Vajzat qe u bene nena para moshes 25 vjeç jane me pak te ndjeshme ndaj kancerit te gjirit.

Prandaj shtatezania e plote dhe e shendetshme, ndihmon trupin e gruas te rikuperohet dhe te rinohet. Pas lindjes trupi i gruas mere trajte tjeter dhe peson ndryshime totale. 

Latest Posts

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Kush eshte periudha me e mire per depilim

Kush eshte periudha me e mire per depilim me dyll dhe rregullat qe duhet te ndiqni per te eleminuar dhimbjet. Ekspertët e bukurisë thonë se...

Varesia nga ushqimi – Cfare duhet te beni per t’a ndaluar

Njeriu dhe ushqimi jane dy gjera qe ecin paralel ne kulturen dhe boten e sotme, si edhe varesia nga ushqimi. Gjithashtu mos te harrojme...

Don't Miss

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...

Risia e Class Fashion Show, bum kërkesash për të qenë pjesë e tij

Një risi e këtij viti në Class Fashion Show, ishin biletat për njerëzit e zakonshëm që i adhurojnë evenimentet e tilla, ku në qendër...

Cila është filozofia e Alketa Vejsiut për ngjarjen më të madhe të Class për këtë vit?

Edhe këtë vit, ngjarja e madhe e Class, e kthyer tashmë në një traditë të përvitshme të organizimit të eventeve me të rëndësishme në...