28.3 C
Albania
Saturday, July 30, 2022

Does cinnamon milk help you sleep better?

Many people have a favorite "medicine" for every night before bed: a warm decaffeinated tea or some melatonin supplement. But juices containing milk and...

POSTIMET E REJA

Cilat jane ushqimet qe ju ndihmojne te keni floke te shendetshem

Deshironi te dini si te keni floke te shendetshem? Ky artikull është i përsosur për ju nëse vuani nga rënia e rritjes së flokëve apo...

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por rënia e aftësive njohësem, siç është përpjekja e vazhdueshme për të kujtuar faturat e përmuajshme apo për të qëndruar të fokusuar gjatë bisedës, nuk janë një pjesë e natyrshme e plakjes.

E vërteta është se truri, ashtu si trupi juaj, është gjithmonë i aftë të ndryshojë për mirë ose për keq.

Dhe shkalla dhe natyra e këtij ndryshimi te memorie ka të bëjë më pak me moshën. Dhe më shumë me veprimin. Dihet tashme se nëse stërviteni vazhdimisht. Mund të përmirësoni performancën e memorie tuaj.

Si te kujdeseni per shendetin e memories suaj

Për shembull, me programin e duhur të stërvitjes. Ju mund të përmirësoni shpejtësinë e vrapimit për një 1 km apo të shtoni peshën që mund të ngrini në palestër.

Nga ana tjetër nëse nuk ushtroheni fizikisht dhe kaloni orë të tëra ulur çdo ditë. Kjo gjë do të sjellë pasoja negative të lidhura me memorie , siç është rreziku më i lartë i goditjes në tru.

Ajo që nuk kuptojnë shumë njerëz, është se ashtu si trupi. Edhe performanca e mendjes suaj përmirësohet me stërvitjen e duhur dhe të qëndrueshme. Dr.Sanjaj Gupta, eksperti kryesor mjekësor i CNN, flet për 5 “shtyllat e shëndetit të trurit”. Ja cilat janë ato:

Per nje memorie te gjate

kujdesi ndaj memories se gjate

Ushtrimet fizike janë gjëja e vetme më e rëndësishme që mund të bëjë çdokush për të përmirësuar funksionimin e truri. Si dhe memories dhe elasticitetin ndaj sëmundjeve.

“Përdorimi i sheqerit për të ushqyer muskujt ndihmon në parandalimin e luhatjeve dramatike të glukozës dhe insulinës. Të cilat shtojnë rrezikun e sëmundjes së demencës”-thotë Gupta.

Stërvitja sjell shumë përfitime të tjera për shëndetin e memorie. Si për shembull çlirimin e kimikateve që rrisin humorin dhe ulin prodhimin e hormoneve të stresit. OBSH rekomandon  150 minuta aktivitet fizik në javë.

Latest Posts

Cilat jane ushqimet qe ju ndihmojne te keni floke te shendetshem

Deshironi te dini si te keni floke te shendetshem? Ky artikull është i përsosur për ju nëse vuani nga rënia e rritjes së flokëve apo...

Uthulla e molles dhe benefitet e saj per shendetin

Uthulla e molles ka me shume perdorime sesa vec ne gatim. Jeni gati te mesoni disa nga benefitet e saj? Me siguri keni lexuar disa herë...

Nese ndiqni keto hapa renia e peshes do te behet me e lehte

Deshironi qe renia e peshes te behet e lehte per tu arritur? Të humbasësh peshë nuk është një gjë aq e thjeshtë dhe e mirë...

Ja disa arsye qe tregojne se jeni me intelekt me te lart se te tjeret

Deshironi te dini nese keni nje intelekt me te lart se sa te tjeret rreth jush? Një ide gjeniale e papritur ose një supozim...

Don't Miss

Quiz: Çfarë dhurate do të marrësh për Shën Valentin?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e ngjashme je me nënën tënde?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa e rëndësishme je për miqtë e tu?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Ditën e Shën Valentinit, do ta kaloni mirë apo keq?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter

Quiz: Sa të predispozuar jeni për të vuajtur nga ankthi?

AddThis Sharing ButtonsShare to WhatsAppWhatsAppShare to ViberViberShare to FacebookFacebookShare to PinterestPinterestShare to TwitterTwitter