23.7 C
Albania
Tuesday, September 28, 2021

Nuk ka si Shtëpia mesdhetare 0.0, Arjon Muarremi na zbulon instalacionin më të ri në Tiranë

Organizimet e ndryshme që grumbullojnë artistë të rinj, festivale e bienale me një numër të kufizuar spektatorësh, ndonjëherë duket sikur vijnë e ikin pa...

POSTIMET E REJA

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina B, kalium, folate, magnez dhe shumë më tepër.

Pra, mund të jetë si një surprizë të mësoni se ka më shumë në këtë frut sesa vetëm pjesa e brendshme e saj.

Lëvorja e bananes anashkalohet dhe nënvlerësohet, kjo është arsyeja pse ato zakonisht përfundojnë në kosh.

Vetite sheruese nga banania

banania dhe vetite

Ky segment i frutave ka përdorime të gjera shtëpiake, kopshti dhe lëkure. Shumica e frutave dhe perimeve nuk janë vetëm për t’u ngrënë.

Ashtu si gjethet e çajit, lëvozhgat e portokallit dhe llumi i kafesë kanë përdorime të shumta brenda dhe përreth shtëpisë.

Mos harroni të përdorni gjithmonë lëvozhga të freskëta që mbahen larg nxehtësisë dhe dritës së diellit dhe mos i ruani në frigorifer.

Banania është e pasur me karbohidrate kështu që përmbajtja e sheqerit është në nivelin më të lartë kur lëvozhgat bëhen të zeza.

Çaj me lëvore bananeje


Pirja e një filxhani çaji të lëvozhgës së bananes është më e shëndetshme nga sa mund ta imagjinoni.

Karakteristikat në lëkurë ndihmojnë në trajtimin e depresionit, pagjumësisë, ankthit, si dhe përmirësojnë imunitetin, funksionin metabolik dhe shëndetin e tretjes.

Zieni një lëkurë të pastër dhe të pjekur bananeje për 10 minuta në dy gota ujë. Lereni cajin te ftohet, mundohu t’a pini kete lloj caji pa sheqer, pasi vete lekura e bananes permban sasi sheqeri.

Latest Posts

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Don't Miss

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...

Pse të gjithë e festojnë ditëlindjen e parë të fëmijës, kur ai s’do të mbajë mend asgjë?

A ka gëzim më të madh në jetë se lindja e një fëmije? Për ata që janë bërë prindër dhe e kanë provuar atë...

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...