18.7 C
Albania
Wednesday, September 29, 2021

Nuk ka si Shtëpia mesdhetare 0.0, Arjon Muarremi na zbulon instalacionin më të ri në Tiranë

Organizimet e ndryshme që grumbullojnë artistë të rinj, festivale e bienale me një numër të kufizuar spektatorësh, ndonjëherë duket sikur vijnë e ikin pa...

POSTIMET E REJA

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

10 raste kur nje aktor eshte transformuar për rolin e tij

Jeta e nje aktor shqiptar ose te huaj nuk perbehet vetem nga fama dhe qejfi. Ata kane shume detyra te rendesishme dhe te renda. Realiteti i tyre është shumë më kompleks: ata i përmbahen dietave të rrepta ose shtojnë peshë.

Mësojnë aftësi të reja  dhe shpesh punojnë në kushte që nuk janë aspak komode.

Ne do ju permendim disa aktore te cilet i’u eshte dashur te transformohen per rolin e tyre si aktor shqiptar si edhe te huaj

1. Blake Lively — The Shallows (2016)aktor shqiptar

Ne kete film aktorja ka pasur nje rol i cili i perket nje vajze seksi. Per kete arsye ajo ka punuar 13 ore ne dite duke u stervitur . Per te pasur nje trup perfekt.

2. Rooney Mara — The Girl with the Dragon Tattoo (2011)

Disa javë para fillimit të xhirimit të filmit, aktorja u zhvendos në Stokholm, në mënyrë që të merrte kohë të mjaftueshme për të thithur atmosferën e qytetit ku jetonte karakteri i saj. Në mënyrë që të hynte plotësisht në rol, Rooney Mara i lyeu flokët nga biondë në të zinj, bëri piercing dhe ndryshoi ngjyrën e vetullave.
3. Jennifer Lawrence— Winter’s Bone (2010)

Meqenëse karakteri i saj ishte një vajzë e një qyteti të vogël që jeton një jetë shumë të varfër në një fermë, Jennifer Lawrence duhej të mësonte se si të bënte disa gjëra jo Hollywood-iane. Për shembull, ajo zotëronte artin e prerjes së pemëve me sëpatë. Të gjithë mund ta dallojmë se sa mjeshtërisht ajo mësoi ta bënte këtë në film.

4.Aktor  Daniel Day-Lewis — The Last of the Mohicans (1992)

Në mënyrë që të bëhej gati për rolin e Hawkeye, aktorit iu desh të punonte shumë: ai mësoi se si të gjuante, të ndërtonte një kanoe, të përdorte një ‘tomahawk’ dhe të ringarkonte një pushkë gjuetie gjatë fluturimit.

5.  Aktor – Olivia Munn — X-Men: Apocalypse (2016)

Në mënyrë që të luante rolin e Psylocke, aktorja duhet të zotëronte artin e shpatës dhe shumë gjëra të tjera. Pothuajse 6 muaj trajnim rraskapitës prodhuan rezultate të mrekullueshme – 95% e trukeve të treguara në film u bënë nga vetë Olivia Munn, pa modifikime. Humbja e peshës u bë efekti anësor i një trajnimi kaq intensiv – aktorja rrëfeu se kishte humbur 12 kilogramë, por ajo nuk dëshironte vërtet këtë gjë.
6. Hilary Swank — Million Dollar Baby (2004)

Aktorja u vlerësua me Oskar për rolin e ‘Megi-t’. Ajo do të stërvitej për 3 muaj në boks dhe bënte ushtrime me pesha çdo ditë për disa orë. Falë punës së saj dhe dietës me proteina, Hilary Swank fitoi 19 paund muskuj.

7. Aktor Dustin Hoffman — Marathon Man (1976)

Në mënyrë që të bëhej në formë për xhirimet. Aktor do të vraponte jo më pak se 4 milje çdo ditë. Kur kishte skena ku personazhi merrte frymë dhe nuk kishte energji. Ai duhet të vraponte rreth një gjysmë milje paraprakisht që të dukej më i natyrshëm në ekran.

Latest Posts

Disa arsye perse nuk duhet te pini uje kur hani embelsira

Perse të mos pini ujë kur të hani embelsira me qumesht? Pirja e ujit gjatë ngrënies së embëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë...

Cfare duhet te beni per te pasur nje memorie te fort

Janë disa lloje memorie si për shembull, memoria e shkurter ose memories e gjate.Harresa eshte nje dukuri qe ndodh shpesh here me moshen Por...

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Don't Miss

Wonderland apo Onederland?

Çfarë më shumë se një festë me temë “Winter Wonderland’ do të kishte kuptim në dimër? Helena festoi 1-vjetorin në fillim të janarit, kur...

Pse të gjithë e festojnë ditëlindjen e parë të fëmijës, kur ai s’do të mbajë mend asgjë?

A ka gëzim më të madh në jetë se lindja e një fëmije? Për ata që janë bërë prindër dhe e kanë provuar atë...

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...