25.7 C
Albania
Tuesday, September 28, 2021

Sonte është nata e parë e magjisë, lini gjithçka për të parë çfarë ndodh këtu

Nuk ke si të mungosh në një vend si ky. Sepse qyteti i njëmbinjëdritareve të jep realisht 1001 arsye për të qenë aty. Turizmi...

POSTIMET E REJA

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Kush eshte periudha me e mire per depilim

Kush eshte periudha me e mire per depilim me dyll dhe rregullat qe duhet te ndiqni per te eleminuar dhimbjet. Ekspertët e bukurisë thonë se...

Varesia nga ushqimi – Cfare duhet te beni per t’a ndaluar

Njeriu dhe ushqimi jane dy gjera qe ecin paralel ne kulturen dhe boten e sotme, si edhe varesia nga ushqimi. Gjithashtu mos te harrojme...

VAJI I KASTORIT, 6 ARSYE PSE DUHET TA KENI

Vaji i kastorit ka qene per me teper se nje mije vjet nje element kryesor ne kabinetin e medikamenteve mjekesore.Vaji i kastorit ne thelb eshte  nje leng qe nxiret nga fara (Ricinus communis),i vlersuar nga specialiste si nje anti-inflamator dhe anti-oksidant i shkelqyer.

I pasur me vitaminë E dhe acide yndyrore më shumë se çdo vaj tjetër bimor, ky i kastorit është veçanërisht efektiv për lëkurën dhe flokët. Por, historia nuk përfundon këtu! Janë të shumta vlereat qe vaji i kastorit disponon.


Vetitë medicinale të vajit të kastorit mendohet se janë shfrytëzuar që nga kohërat e lashta egjiptiane, kur vaji u konsiderua nga shumë njerëz si një eliksir që nxit imunitetin.

Në fakt, kjo është ende një shtyllë e mjekësisë Ayurvedic. Këtu janë gjashtë arsyet e forta se pse duhet medoemos t’a bëni pjesë të jetës suaj këtë lloj vaji, pikërisht për përfitimet e shkëlqyera për trupin, lëkurën e flokët!

vaji i kastorit online ne ciao al

VAJI I KASTORIT PER ORGANIZMIN 

Per melcine

Ne të gjithë e dimë se lëkura e vërtetë rrezatuese fillon nga brenda. Sipas studiuesve aplikimi i vajit të kastorit në mënyrë të vazhdueshme mund të bëjë që të “korrni” shpërblime kohë pas kohe.

Vaji i kastorit ndihmon shume ne problemet me melcine. Nese pergjate nje ore vendosni ne trup, mbi zonen e melcise në një nape vajin, problemi do te vije duke u zvogeluar.

Teoria shkencore kryesore është se substancat e vajit të kastorit nxisin sistemin e kullimit limfatik të trupit duke rritur aktivitetin midis disa qelizave të bardha të gjakut. Si rezultat, mbetjet dhe toksinat eliminohen nga trupi, dhe lind lëkura e re.

Lufton rrudhat

Vaji i kastorit mund të jetë përgjigja për të luftuar shenjat e plakjes pa serume ose injeksione. Ky vaj depërton në lëkurë dhe ndihmon në stimulimin e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës së trupit, gjë që mund të zbusë dhe hidratojë lëkurën.

 Siç mund ta dini, rezervat e kolagjenit dhe elastinës (të cilat mbajnë lëkurën të shëndoshë) zhduken me rritjen e moshës, sidomos në zona delikate te fytyres të tilla si rreth syve, gojës dhe ballit, ku linjat e rrudhave priren të shfaqen së pari.

Për të ndihmuar në ndalimin e kësaj, mjafton të lagni një top të vogël pambuku në vajin e kastorit dhe pastaj t’a përdorni në lëkurën tuaj përpara se të shkoni në shtrat duke e masazhuar fillimisht.

Per floket

Shpejton rritjen e flokëve. Ka dy teori se si ndodh kjo:

  1. E para është se acidi ricinoleik punon për të penguar hormonet që lidhen me humbjen e flokëve dhe dobësimin e tyre.
  2. Teoria e dytë vijon nga vetitë hidratuese dhe shëruese të vajit të kastorit. Disa thonë se përdorimi i saj gjatë masazhimit të rrënjëve në kokë do të ndihmojë shumë të rimbushet lekura e humbur.

Shëron ekzemat

 Vaji i kastorit është gjithashtu i njohur për vetitë e tij shëruese ndaj ekzemës, dermatit, rosaceas, psoriasis dhe keratosis pilaris. Pra, si funksionon kjo?  Vaji hidraton lëkurën dhe lufton bakteret në të njëjtën kohë, duke ndihmuar për t’i dhënë fund natyrës ciklike të kruarjes dhe acarimit.

Per kapsllekun

Nëse jeni të prirur për tretje të ngadaltë ose kapsllëk, vaji i kastorit është miku juaj. Falë përqendrimit të lartë të acidit ricinoleik, ky vaj është përdorur prej kohësh si një laksativ natyral.

Kur dikush gëlltit vajin e ricinit, acidi ricinoleik mbyllet në molekulat EP3 në qelizat e muskujve të butë në muret e zorrëve të vogla dhe shkakton kontraktime.

Keshille: Nese nuk mund ta konsumoni dot thjesht vaj, mund ta perzjeni me ujë.

vaji i kastorit per rrudhat online ciao al


VAJI I KASTORIT PER FLOKET


E mbushur me acide yndyrore omega-6, duke riparuar aminoacidet dhe duke pasuruar vitaminën E, vaji i kastorit është efektiv për të ndihmuar në mbajtjen e flokëve të fortë dhe të shëndetshëm.

Kur është fjala për skajet e ndara, vendosni një pikë të këtij vaji në pëllëmbë të dorës dhe më pas ngrohni me dorën tjetër para se të zbutni fundet e flokëve tuaj. Mjafton nje sasi e vogel vaj kastori.

Për maskën e fundit të flokëve, përziejeni atë me vajin e kokosit dhe vendoseni në skalpin e kokës pergjate gjithë natës pasi ta keni masazhuar fillimisht me anen e gishtave.

EFEKTE TE TJERA TE VAJIT

Ky vaj perpos vlerave te lartpermendura ka dhe nje sere ndikimesh te tjera ne permiresimin e shendetit:

Forcon sistemin imunitar, shëron sklerozën e shumëfishtë, sëmundjen e parkinsonit, paralizën cerebrale, humbjen e flokëve, dhimbjen nga artriti dhe reumatizma, infeksionet maja, kapsllëkun, pastron zorrët, zhbllokon zorrët, problemet gastrointestinale, crregullimet menstruale, migrenën, puçrrat në fytyrë, djegiet nga dielli, infeksionin mykotik të këmbës, abrasionin e lëkurës, pezmatimin, me masazh bën lehtsimin e nyjeve dhe shëron muskujt e lënduar

KUJDES

Një paralajmërim sidomos për gratë shtatzëna.

Mjekët shpesh këshillojnë mos përdorimin e vajit të kastorit edhe në shtatzani, pasi ai mund të ketë efekt kontraktues në mitër.

Një rregull i mirë është që të konsultoheni me mjekun ose farmacistin për udhëzime se si të merrni vajin e kastorit për kapsllëkun.

Informohu onlin ne Ciao.al

Latest Posts

Banania dhe vetite ushqyese te levores se saj

Banania është një frut shumë i zakonshëm që hahet në të gjithë botën. Vlera e tyre ushqyese është gjithashtu e lartë që përmban vitamina...

Shkaterrohen qindra shtepi nga shperthimi i vullkanit ne Spanje

Shpërthimi i vullkanit në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë. Gjithashtu dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen. Nje ngjarje...

Kush eshte periudha me e mire per depilim

Kush eshte periudha me e mire per depilim me dyll dhe rregullat qe duhet te ndiqni per te eleminuar dhimbjet. Ekspertët e bukurisë thonë se...

Varesia nga ushqimi – Cfare duhet te beni per t’a ndaluar

Njeriu dhe ushqimi jane dy gjera qe ecin paralel ne kulturen dhe boten e sotme, si edhe varesia nga ushqimi. Gjithashtu mos te harrojme...

Don't Miss

Në thellësinë e detit për ditëlindjen e Seadit

Për 3-vjetorin e Seadit prindërit e tij dëshironin t’i ftonin të afërmit në një festë në thellësi të detit. Class Events krijoi detin në...

Karnavalet për Sarën dhe Ledionin, erdhën para kohe – me rastin e ditëlindjes së Romanit

Për Sarën dhe Ledionin erdhën karnavalet! Madje, mund të themi që karnavale më të ëmbla se këto nuk kemi parë ndonjëherë. Çfarë na shkon në...

Udhëtimi i parë rreth diellit për të voglën Sol

Ka shpesh diskutime nëse 1-vjetori duhet festuar apo jo. Në fakt, 1-vjetori është një festë shumë e rëndësishme për fëmijën, edhe pse ai nuk...

Risia e Class Fashion Show, bum kërkesash për të qenë pjesë e tij

Një risi e këtij viti në Class Fashion Show, ishin biletat për njerëzit e zakonshëm që i adhurojnë evenimentet e tilla, ku në qendër...

Cila është filozofia e Alketa Vejsiut për ngjarjen më të madhe të Class për këtë vit?

Edhe këtë vit, ngjarja e madhe e Class, e kthyer tashmë në një traditë të përvitshme të organizimit të eventeve me të rëndësishme në...